Dzisiaj w szkolnej bibliotece obchodziliśmy Dzień Kobiet

Dzień Kobiet to doskonała okazja do promocji czytania wśród uczennic i skupienia się na literaturze kobiecej. Z tej okazji została przygotowana gazetka z ciekawostkami dotyczącymi dzisiejszego święta, z pięknymi cytatami o kobietach oraz wystawa portretów „Sławnych Polek”, która cieszyła się dużym zainteresowaniem.  Każda dziewczynka, która wypożyczyła książkę mogła liczyć na miły upominek. Nie zabrakło też wzajemnych życzeń. W bibliotece została przygotowana  wystawa książek napisanych przez kobiety.
W efekcie bibliotekę odwiedziło aż 21 osób i wypożyczyło 24 książki – wśród nich byli również chłopcy, którzy swoje święto mieli we wrześniu i też świętowaliśmy. Jest mi bardzo miło, że tak chętnie odpowiadacie na moje propozycje.
Wszystkim małym i dorosłym kobietom składamy serdeczne życzenia w dniu ich święta!

Walentynki

Dzień 14 lutego 2024, czyli popularne Walentynki to doskonała okazja do tego, by wyrazić sympatię, wyznać miłość, a nawet się zakochać. W naszej bibliotece św. Walenty patronował nam nad miłością  do …książek, pod hasłem „ Zakochaj się w książce – ona zawsze odwzajemni Twoją miłość!” W tym dniu pomieszczenia biblioteki zmieniły się w romantyczne miejsce dzięki dekoracjom. Uczniowie licznie odwiedzili bibliotekę. Mogli obejrzeć wystawę książek i wypożyczyć przygotowane przez bibliotekarza propozycje książek o tematyce przyjaźni i miłości oraz poddać się chwili refleksji nad ich wartością i znaczeniem w życiu człowieka. Każdy odwiedzający bibliotekę otrzymał naklejkę z serduszkiem przygotowaną prze panią bibliotekarkę. Bo jak wiadomo – serce – to symbol miłości!
Na tablicy przy drzwiach biblioteki uczniowie mogli zapoznać się z gazetką ścienną , na której zamieszczono ciekawostki związane z tym świętem. W tym wyjątkowym dniu bibliotekę odwiedziło wielu uczniów. W szarą zimową codzienność wprowadzono trochę zabawy i dobrego humoru. A co najistotniejsze, każda forma aktywizacji czytelnictwa oraz propagowania zasad życzliwości, grzeczności i szacunku jest godna realizacji. Walentynki to świetna okazja do zakochania się w czytaniu, bo książka to świetny kompan na długie zimowe wieczory, wyjazd czy odpoczynek.

Dziękuję Wam uczniowie za mile spędzony wspólnie czas!
Zapraszam do odwiedzania biblioteki przez cały rok!

Pamiętajcie!!! – KSIĄŻKA ZAWSZE ODWZAJEMNI WASZĄ MIŁOŚĆ! 

Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN w Częstochowie

21 stycznia bieżącego uczniowie klas szóstych  należący do projektu ,, Częstochowa w PRL-u,, wraz z nauczycielami, odwiedzili centrum edukacyjne Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN w Częstochowie im. gen. Janusza Gąsiorowskiego.  przy ulicy NMP. Powodem wizyty był kolejny etap na ścieżce rocznego przedsięwzięcia w jakim nasza szkoła bierze udział. Tym razem był to ,, pokój zagadek,,. Uczniowie pracowali w zespołach. Według danych wytyczonych przez organizatora, rozwiązywali wiele różnorodnych zadań. Tematy dotyczyły trzech postaci historycznych i wydarzeń z ich życia mających wpływ na losy Polski. Byli to: – Papież Jan Paweł II, ks. Jerzy Popiełuszko i student- Grzegorz Przemyk. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z zajęć.

Dzień Babci i Dziadka

21 stycznia w Polsce przypada Dzień Babci a 22 stycznia przypada Dzień Dziadka. Są to dni ,w których babcie i dziadkowie są uhonorowani, a wnuki składają im życzenia. W bibliotece szkolnej również nie zapomnieliśmy o naszych babciach i dziadkach! Odwiedziny w bibliotece szkolnej były świetną okazją do rozmów dotyczących szacunku wobec osób starszych, ponieważ babcia i dziadek są dla wnuków ważnymi osobami. To oni słuchają uważnie swoich wnucząt, opowiadają im ciekawe historie na dobranoc i rozpieszczają je jak nikt inny. Przekazują swoim wnukom cenne i mądre rady. Służą doświadczeniem, pomocą, otaczają miłością. Dlatego nie dziwi fakt, że nasi uczniowie chcieli jak najlepiej przygotować się do ich święta. Uczniowie uczestniczący w zajęciach, wspólnie interpretowali wiersz Wandy Chotomskiej „Wiersz dla babci”. Na czytelników czekała również gazetka ścienna, z której  uczniowie mogli dowiedzieć się jak Dzień Babci i Dziadka obchodzi się w Polsce i w  innych krajach . Uczniowie mogli się zrelaksować podczas odsłuchiwania fragmentów audiobooków traktujących o pięknej relacji dziadków i wnucząt „Wielka ucieczka dziadka” oraz „Babcia rabuś” na podstawie książek Davida Walliamsa. Pod koniec zajęć uczniowie chętnie wypożyczyli książki, które polecamy wszystkim czytelnikom m.in.:

Babcia na jabłoni M. Lobe

Dziadek i niedźwiadek Ł. Wierzbicki

Dziadek do orzechów E. Nowak

Mikołajki w szkolnej bibliotece

Mikołajki to jedno z najbardziej ukochanych i wyczekiwanych przez wszystkie dzieci świąt. Biblioteka szkolna również włączyła się w te radosne obchody. Dla uczniów  przygotowano  ciekawe spotkanie „Mikołajki w bibliotece”. Celem spotkania była promocja literatury o tematyce świątecznej, kultywowanie tradycji mikołajkowej, integracja dzieci podczas wspólnej zabawy. Na odwiedzających bibliotekę czekały niespodzianki w postaci naklejek z Mikołajem i słodkie co nieco. Warunkiem otrzymania niespodzianki było poprawne udzielenie  odpowiedzi na losowo wybrane pytanie z Quizu Mikołajkowego i wypożyczyć książkę. Zainteresowanie było tak duże, że przed otwarciem biblioteki utworzyła się kolejka chętnych! Mikołaj przewidział taką sytuację i był przygotowany! W zabawie mikołajkowej wzięli również udział nauczyciele i pracownicy szkoły. Zabawa  mikołajkowa została bardzo dobrze przyjęta przez Wszystkich.
Dzień upłynął w bardzo miłej i  wesołej atmosferze.

„Dzień Pluszowego Misia”

23 listopada w naszej szkole obchodziliśmy po raz kolejny „Dzień Pluszowego Misia”. Mimo, że w sklepach jest  coraz więcej nowoczesnych  i coraz atrakcyjniejszych zabawek, to moda na misie nie przemija. Uczniowie wszystkich klas ( I-VIII) przynieśli do szkoły swoje pluszowe misie i inne pluszowe zabawki. Chętnie o nich opowiadały, dzieliły się swoimi historiami związanymi z posiadaniem „pluszowego Przyjaciela”. Uczniowie  poznali  historię tego  święta,  rozmawiały o najsławniejszych bohaterach spotykanych w dziecięcej literaturze i filmach animowanych, wysłuchały wierszy o misiach oraz wykonały portrety misia, malowały kolorowanki. Obchody Święta Pluszowego Misia były okazją do promocji czytelnictwa. W tym celu pani bibliotekarka wybrała spośród nowo zakupionych książek w ramach NPRC , książkę Janiny Porazińskiej „ Pamiętnik Czarnego Noska”.

  „Pamiętnik Czarnego Noska” to zapiski małego pluszowego misia, którego największym marzeniem było zostać przyjacielem jakiegoś dziecka. Gdy pewnego dnia owe marzenie wreszcie się spełniło i Czarny Nosek trafił pod opiekę pewnej dziewczynki, zaczęły się jego niezwykłe przygody.   

 Co spotkało misia, dokąd zawędrował, jakie miejsca odwiedził, z kim jeszcze się zaprzyjaźnił, a kto napędził mu stracha – na te pytania odnajdziemy czytając tę starą przedwojenną opowieść. Wielką atrakcją cieszyły się przygotowane dla każdego ucznia misiowe naklejki  Najważniejszy, główny cel imprezy – wspólna – został osiągnięty. Mam nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach   na długi czas.

 

                     „Im bardziej jesteś życzliwy, tym bardziej jesteś szczęśliwy”

21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Przesłanie akcji jest proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Z tej okazji w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia, w których uczestniczyli chętni uczniowie. Biblioteka przygotowała gazetkę scienną oraz  tematyczne książki, które uczniowie mogli wypożyczyć po zajęciach m.in. „Bon czy ton – savoir vivre dla dzieci” G. Krasdepke. Wspólnie dyskutowaliśmy na temat tego w jaki sposób można okazywać życzliwość i pomagać innym. że warto być życzliwym i o tym, że dobro do Nas wraca. Pamiętajmy byciu życzliwym i pomocnym nic nie kosztuje, wywołuje wiele radości i uśmiechów. Pamiętajmy, że życzliwość to nie tylko doniosłe czyny, ale przede wszystkim drobne gesty, które wywołują pozytywne emocje. Zawsze warto być życzliwym, ponieważ zwykłe miłe słowo może odmienić czyjś dzień. Od dawna wiadomo, że przekazywane dobro, wraca do nas podwójnie. Promujmy zatem życzliwość i zarażajmy nią innych każdego dnia, bo „życzliwość to klucz, który otwiera każde drzwi”.
Dziękuję wszystkim za wspólną zabawę i żywię nadzieję, że życzliwość zagości w naszej szkole na stałe.

Bądźmy życzliwi nie tylko od święta!

„Częstochowa w czasach PRL”

Nasza szkoła przystąpiła do Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego „Częstochowa w czasach PRL” organizowanego przez Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną RODN „WOM” w Częstochowie. Uczestnikami projektu są  uczniowie i nauczyciele szkół ponadpodstawowych i podstawowych (klasy 7-8). Celem projektu będzie utrwalenie wiedzy dotyczącej historii naszego miasta oraz realiów codziennego życia Częstochowian z czasów PRL. Uczniowie biorący udział w przedsięwzięciu będą mieli do wykonania kilka zadań odnoszących się do tej tematyki. Wezmą również udział w zorganizowanych przez bibliotekę różnorodnych formach aktywności typu warsztaty czy gry dydaktyczne.